Izumi i izumitelji
Hrvatska se drži domovinom mnogobrojnih izuma koji su izmijenili čovječanstvo, a neki se i danas koriste u svakidašnjem životu.
1617: padobran. Polihistor, izumitelj, filozof i leksikograf Faust Vrančić (1551–1617) prvi je od tkanine razapete o drveni okvir izradio padobran, navodno iskušan skokom s tornja u Veneciji. S 56 drugih izuma iscrpno ga je opisao u djelu Novi strojevi, a padobranca je nazvao letećim čovjekom (Homo volans). Objavio i Rječnik pet najuglednijih europskih jezika (1595), prvi tiskani rječnik u Hrvata.
1861: torpedo. Pomorski časnik i izumitelj Ivan Blaž Lupis (1813–75) sagradio je 1861. prototip eksplozivnog oružja kojim se mogao napasti neprijateljski brod. U dogovoru s Lupisom, tvornica u Rijeci razvila je njegovu zamisao i prva u svijetu počela masovno proizvoditi torpeda sasvim nalik današnjima. Tehnička rješenja riječkoga torpeda primjenjuju se danas u miroljubive svrhe.
1887: »nadzvučna« fotografija. Austrijanac Peter Salcher (1848–1928) bio je profesor fizike na Mornaričkoj akademiji u Rijeci. Prvi u svijetu proveo ultrabrzo fotografsko snimanje pojava koje prate let puščanoga zrna kroza zrak.
1891: daktiloskopija. Ivan Vučetić (1858–1925), kriminalist; 1884. emigrirao u Argentinu, gdje se zaposlio u policiji. Jedan od utemeljitelja daktiloskopije; osmislio sustav klasifikacije otisaka prstiju te ga primijenio za rješavanje kriminalističkih slučajeva.
1897: zračni brod. Konstruktor mađarskoga podrijetla David Schwarz (1850–97) izradio je prvi upravljivi zračni brod s metalnim kosturom. Zbog iznenadne smrti izumiteljska slava pripala je Ferdinandu Zeppelinu, koji je svoju letjelicu konstruirao na temelju njegova projekta.
1904: žarulja s volframovom niti. Kemičar i metalurg Franjo Hanaman (1878–1941) u Beču je s Aleksandrom Justom razradio postupak proizvodnje volframove žarne niti i njezine primjene u električnoj žarulji.
1906: kemijska olovka. Izumitelj poljskoga podrijetla Slavoljub Penkala (1871–1922) patentirao je mnogobrojne izume, koji se i danas koriste (termos-boca, rotirajuća četkica za zube), no najpoznatija je kemijska olovka, koju je Penkalina tvornica prodavala u sedamdesetak zemalja. Sagradio je i prvi zrakoplov u Hrvatskoj 1910, a drži ga se i ocem suvremene lebdjelice.
1954: Puratićev koloturnik. Mario Puratić (1904–93) odselio se 1929. u SAD, gdje je izumio brodski koloturnik za lakše izvlačenje ribarskih mreža iz mora, koji je uveden u sve ribarske flote svijeta.
1981: antibiotik azitromicin. Skupina znanstvenika istraživačkog instituta farmaceutske tvrtke Pliva sintetizirala je i patentirala azitromicin, novu vrstu antibiotika sa širokim spektrom djelovanja i dugotrajnim zadržavanjem u organizmu. Aktivni je sastojak lijeka u Hrvatskoj poznatoga kao Sumamed, dok ga na temelju licencije američka tvrtka Pfizer prodaje kao Zithromax, a češka Zentiva kao Azitrox.
Spoj znanosti, inovacija i industrije
Kreativni hrvatski izumitelji, stogodišnja tradicija tehničke visokoškolske naobrazbe i znanosti te povoljna poduzetnička klima i uvjeti, posebno naglašeni uključivanjem Hrvatske u europske integracijske tokove, u posljednje su doba pridonijeli realizaciji ideja i projekata u visokoj tehnologiji. Sve je više znanstvenih središta, poduzeća i njihovih inovacija u tom segmentu prepoznatljivo i na svjetskoj razini.